Może zauważyliście, że guziki w damskich koszulach znajdują się po innej stronie niż w męskich. Czy zastanawialiście się kiedyś z czego to wynika? Teorii na ten temat jest kilka.
Najpopularniejsza z nich każe nam cofnąć się do zamierzchłych czasów, w których Panie nie były w stanie same przeprowadzić porannej toalety. Ubranie krynoliny, gorsetu i halki to nie lada wyzwanie, więc damy często potrzebowały pomocy. Żeby ułatwić służbie zadanie, guziki przyszywano po lewej stronie. Większość ludzi jest praworęczna i znacząco ułatwiało to pracę. Kiedy guziki zaczęły stawać się coraz popularniejsze i osoby z niższych warstw społecznych również zaczęły ich używać, chłopki, mimo że nie korzystały z pomocy przy ubieraniu, chciały naśladować modę z wyższych sfer i też przyszywały guziki po lewej.
Panowie ubierali się sami, więc ich stroje były zaprojektowane tak, żeby guziki przyszyte były w jak najbardziej praktycznym miejscu. Umiejscowienie ich po prawej stronie ułatwiało zapinanie i nie przeszkadzało w dobyciu miecza. Zresztą nie chodziło tylko o miecz. Równie ważny był sztylet, rapier czy pistolet! Żeby opowiedzieć tę historię wyruszymy w podróż na dziki zachód. Jak wiadomo prawdziwy kowboj ma swój rewolwer zawsze przy boku, dzięki czemu jest gotowy do pojedynku o każdej porze dnia i nocy. Podczas niespodziewanej strzelaniny, każda sekunda się liczy, dlatego pochwa przytroczona jest do lewego biodra, a płaszcz ma guziki po prawej stronie. W ten sposób lewą ręką można szybko odchylić ubranie, a w tym samym czasie prawą sięgnąć po pistolet.
Kolejna teoria związana z bronią dopatruje się przyczyny umiejscowienia męskich guzików po prawej stronie, w pojedynkach rycerskich. Kiedy dwaj rycerze stawali w szranki np. podczas walki na kopie to przeciwnika zawsze mieli po lewej stronie. Dlatego guziki w szatach do walki przyszywano w ten sposób, by kopia przeciwnika nie zablokowała się w stroju.
Inna, bardziej współczesna teoria mówi o tym, że kobiece koszulki są dostosowane do mam karmiących piersią. Trzymanie dziecka na lewym przedramieniu i odpięcie koszulki prawą ręką to najwygodniejsza konfiguracja, dlatego producenci ubrań uwzględnili to przy projektowaniu damskiej garderoby.
Istnieje też dość ciekawa anegdotka wyjaśniająca czemu Panowie i Panie mają guziki po przeciwnych stronach. Chyba każdy się zgodzi, że najbardziej charakterystyczną pozą Napoleona była wyprostowana postawa z ręką wsuniętą w kamizelkę. Podobno bardzo często było to wyszydzane i przedrzeźnianie przez kobiety. Dlatego zdenerwowany Napoleon nakazał by w kobiecych koszulach guziki wszywano z drugiej strony, co raz na zawsze miło uciąć te żarty. Historyjka ta, choć interesująca, ma jednak wątpliwą wartość historyczną.
Tak naprawdę żadna z tych teorii nie jest całkowicie udowodniona. Najprawdopodobniej takie, a nie inne umiejscowienie guzików jest wypadkową wielu różnych czynników. Kiedyś po prostu przyjęło się wszywać guziki po lewej stronie w damskich strojach, a po prawej w męskich. Później zaczęto to bez zastanowienia kopiować i tak zostało do dziś.
Ciekawostka!
Męskie ubrania nie zawsze zapinają się na prawo! Wyjątek stanowią stroje… chasydzkich Żydów. Wynika to z biblijnego nakazu odróżniania się od niewiernych. Jak widać wzięto to bardzo na poważnie i nawet usytuowanie guzików jest w tym przypadku istotne.