Ostatnimi czasy ruchy ekologiczne (w tym wegańskie, sprzeciwiające się noszeniu materiałów pochodzenia zwierzęcego) zyskują coraz większą popularność. Z drugiej strony mamy jednak trend mówiący o powrocie do natury i odrzuceniu tworzyw sztucznych. Jak się w tym odnaleźć? Przede wszystkim warto postawić na świadomy wybór i zdawać sobie sprawę z wachlarza opcji, które mamy jako konsumenci. Czasy, w których musieliśmy decydować pomiędzy naturalną skórą i plastikiem już dawno przeszły do lamusa. Po pierwsze, ilość naturalnych rozwiązań się zwiększyła. Po drugie, sztuczne materiały są zdecydowanie wyższej jakości niż 30 lat temu. Poniżej znajdziecie kilka możliwych opcji, ich wady i zalety.
Skóra naturalna
Jest to skóra zwierzęca, najczęściej bydlęca.
Po uboju skóra jest oddzieleniu od mięsa, oczyszczana, garbowana, licowana i konserwowana. Warto wspomnieć, że zazwyczaj pochodzi ona z hodowli zwierząt przeznaczonych do pozyskiwania tego właśnie surowca. Oznacza to, że skóra wykorzystywana w modzie nie jest “efektem ubocznym” produkcji mięsa. Dlatego przez wzgląd na prawa zwierząt oraz wysoki koszt produkcji skór naturalnych, coraz większą popularnością cieszą się inne materiały.
Zalety:
- bardzo dobrze przepuszcza powietrze
- trwała
- ładna
- łatwo dostępna
Wady:
- droga
- nieetyczna
- nieekologiczna
- wymagająca pielęgnacji
Materiały pochodzenia roślinnego
Ostatnimi czasy materiały takie jak korek, liście ananasa, skóra kaktusa czy jabłek podbijają świat mody. Łączą w sobie cechy naturalnej skóry zwierzęcej i tworzyw sztucznych, dając etyczną, ekologiczną i praktyczną mieszankę. Powstają w duchu idei zero waste, na przykład Pinatex (materiał z liści ananasa) jest produktem ubocznym powstającym podczas zbiorów owocu. Do jego produkcji nie potrzeba hektolitrów wody, nawozów sztucznych, czy pestycydów. Można powiedzieć, że powstaje z odpadów, a jednocześnie jest bardzo trwały, miękki i estetyczny.
Zalety:
- bardzo dobrze przepuszczają powietrze
- etyczne
- ekologiczne
- trwałe
Wady:
- drogie
- trudno dostępne
Ekoskóra
Jest to najczęściej tkanina poliestrowa, pokryta warstwą polichlorku winylu, mająca wyglądem imitować skórę naturalną. Nasi dziadkowie taki materiał nazywają dermą lub skajem, jednak obecnie odchodzi się od tych określeń. Mają one mocno negatywny wydźwięk i kojarzą się z niską jakością. Tymczasem współczesne technologie znaczącą różnią się od tych sprzed 30 lat, a co za tym idzie jakość produktów z ekoskóry znacząco wzrosła.
Zalety:
- etyczna
- niedroga
- łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji
- duży wybór
- łatwo dostępna
Wady:
- nieekologiczna
- niezbyt trwała
Co wybrać?
Nie da się jednoznacznie określić, które rozwiązanie będzie lepsze – wszystko zależy od naszych potrzeb, wyznawanych wartości i zasobności portfela.