Wielkimi krokami zbliża się jesień. Poznajemy to nie tylko po kolorach drzew, ale także po coraz niższych temperaturach i częstszych opadach. Powoli wyciągamy z szafy cieplejsze buty – botki, trzewiki, a później także kozaki. Jak je przygotować na zbliżające się zmienne warunki pogodowe i dbać o nie podczas jesiennych miesięcy tak, by bez problemu wkroczyć w zimę?
kształt Obuwia
Cieplejsze obuwie, po spędzeniu kilku miesięcy w pudełku czy w szafce, najlepiej dobrze sprawdzić przed jego użytkowaniem – w wypadku odkształceń, zwłaszcza skórzanych czy zamszowych butów, trzeba nadać im odpowiedni kształt poprzez użycie drewnianych prawideł bądź chociażby zmiętych gazet. Tak przygotowane botki zostawiamy co najmniej na kilka godzin lub na noc.
Dokładne Czyszczenie
Kolejny krok to kontrola czystości obuwia. Jeśli zapomniane trzewiki noszą ślady błota z poprzedniego sezonu, należy usunąć je na sucho szczoteczką, a następnie wilgotną bawełnianą szmatką oczyścić obuwie z zabrudzeń. Warto pamiętać, aby nie myć żadnych butów bezpośrednio pod wodą. Zamszowe buty najlepiej czyścić wyłącznie na sucho, za pomocą specjalnej szczotki wyposażonej w gumowe elementy, „wymazujące” uporczywe plamy. Jeśli buty zostały przed odłożeniem do pudełka dokładnie wyczyszczone, wystarczy odświeżyć ich powierzchnię z kurzu i zabezpieczyć pastą, woskiem albo specjalnym płynem impregnującym.
Impregnacja – najlepsza ochrona
Impregnat to kluczowy element przygotowania butów na jesień i zimę. Ważne, aby dopasować produkt nie tylko do tworzywa, z którego zrobiono obuwie, ale także do jego koloru. Najłatwiej i najszybciej używa się impregnatu w sprayu, spryskując całą powierzchnię buta, szczególną uwagę zwracając na elementy takie jak szwy, łączenie z podeszwą, klejenia i język. Obuwie dość obficie spryskuje się preparatem z odległości kilkunastu centymetrów, dlatego najlepiej wybrać do tego duże pomieszczenie, balkon czy garaż. Warto pamiętać, że preparaty nadające kolor podczas impregnacji, np. do czarnego zamszu, mogą zostawić ciemne plamy na podłodze.
Ratunek dla Przemoczonych butów
Kiedy zdarzy się nam jednak, że buty przemokną, nie należy zostawiać ich na kaloryferze ani suszyć suszarką! Mogą przez to stracić kształt i uszkodzić powierzchnię. Mokre obuwie trzeba wyczyścić z błota i innych zabrudzeń, przetrzeć ściereczką i zostawić w suchym, przewiewnym miejscu. Można też włożyć do środka pomięte gazety, najlepiej zwykłe czarno-białe, by wchłonęły wilgoć. Gdy buty całkowicie wyschną, należy powtórzyć proces impregnacji.
Jak usuwać plamy z Soli?
Gdy naszym problemem są plamy z soli drogowej na butach, wkrótce po ich zdjęciu należy wyczyścić odbarwienia ściereczką zanurzoną w mieszance wody z octem albo w mleku. Zamszowe buty z białych plam po soli czyści się zaś na sucho, tylko za pomocą szczotki z gumowymi elementami.
Dzięki odpowiedniej i regularnej pielęgnacji obuwia, nie tylko zachowa ono doskonały wygląd, ochroni stopy przed zimnem i wilgocią, ale także posłuży nam przez lata.